Közösségi oldal, fórum

Megújult és ismét elindult A Blog Közösségi portálja, fóruma, amely itt érhető el facebook felhasználók részére:
https://www.facebook.com/groups/171189799727221/

2012. augusztus 27., hétfő

Kilakoltatások és fagyhalál – az MSZF figyelmezteti a kormányt


Budapest, 2012. augusztus 27. hétfő

     A Magyar Szociális Fórum hétfőn arra figyelmeztette a kormányt, hogy még a hűvös évszak beállta előtt meg kell hoznia a szükséges intézkedéseket az évről-évre ismétlődő tömeges fagyhalál megelőzéséért.
    Az MSZF emlékeztetett arra, hogy az első fagyhalál esetek október első napjaiban szoktak bekövetkezni. Ahhoz, hogy az idén többé ne következzenek be, a kormánynak egy hónapja maradt a megelőző intézkedések meghozatalára.
    „Tavaly több mint 330-an szenvedtek fagyhalált a szabad ég alatt és fűtetlen otthonukban. Az előző év telén pedig több mint négyszázan. A lesújtó adat arra utal, hogy sem ez a kormány, sem pedig elődje nem tette meg a szükséges lépéseket az élet védelmében” – állapítja meg az MSZF közleménye.
    A Szociális Fórum a kilakoltatások leállításában jelöli meg a legelső lépést. Emlékeztet arra, hogy a moratórium március 1-i feloldása óta több ezer család feje fölül vették el az otthonát, és sokan közülük az utcára kerültek. Ezeknek az embereknek most szállást és menedékhelyet kell biztosítani, különben az utcán megfagyhatnak. Üresen álló közművesített épületeket kell lakhatóvá tenni, fűtött konténereket és vagonokat kell a hajléktalanok rendelkezésére bocsátani, meg kell nyitni előttük a vasúti váróhelyeket, szükség esetén közfunkciót ellátó magán tulajdonban lévő épületeket is. Üldözés helyett védeni kell a veszélyeztetett emberek életét a közterületeken.
    A Magyar Szociális Fórum arra kéri az embereket, hogy segítsenek a télre való felkészülésben azoknak, akik nyomorúságos anyagi helyzetükben és elesettségükben nem tudnak magukról gondoskodni, és az a veszély fenyegeti őket, hogy saját fűtetlen otthonukban hűlnek ki.
    A törődés és a szolidaritás életeket menthet – áll a Magyar Szociális Fórum nyár végén kiadott közleményében. +++

2012. augusztus 23., csütörtök

Kerekasztal tanácskozás


Szeptember 1-én, szombaton tartjuk meg a Magyar Szociális Fórum által kezdeményezett kerekasztal-tanácskozást a devizahitel károsultak érdekében
azokkal a szervezetekkel és személyekkel, akik és amelyek tettekkel bizonyították kiállásukat a megkárosítottakért. A munka találkozónak nem kívánunk publicitást adni, tehát nem lesz sajtó nyilvános. Céljának azt tartjuk, hogy a sok-sok elkülönülten dolgozó csoport összedugja a fejét, megvizsgálja, mi közös a megoldást kereső tevékenységében, és megjelöljük, mit tudunk és akarunk közösen tenni a probléma további enyhítése, és megnyugtató rendezése érdekében. Mindnyájan azt tapasztaljuk, hogy politikai és jogi falakba ütközünk, emiatt a Hitelkárosultak nem tudnak érvényt szerezni a jogaiknak. Az eszmecsere szabad és nyitott. A résztvevők számáról függően minden szervezetnek max. 6-8 perc áll majd a rendelkezésére ahhoz, hogy a devizahitel-üggyel kapcsolatos tapasztalatait vázolja, és javaslatot tegyen a jövőre nézve. Az elhangzott javaslatokat beszélgetés követi azzal a céllal, hogy az előterjesztettekből kiemeljük a közöset, és eldöntsük, hogyan kívánjuk elérni azt. A tanácskozás 3 órás lesz. A Kerekasztal mellé - előzetes akkreditálással - azokat a szervezeti képviselőket és szakembereket várjuk, akiknek tervük és konkrét javaslatuk van, hogy mit tegyünk. Hitelkárosult magánszemélyeket abban az esetben látunk szívesen, ha ugyanerre képesek. Az előzetes akkreditálást a 


címre kell eljuttatni augusztus 29-ig. Csak azoknak a jelentkezését fogadjuk el, akiknek a kérelmét augusztus 30-ig, csütörtökig visszaigazoltuk. (A tanácskozást Budapesten tartjuk, pontos helyszínét pedig a visszaigazolásban jelezzük.) Ezért kérjük, hogy akkreditálási kérelmükkel együtt, egy vagy több pontba szedve minden jelentkező küldje el a devizahitel-probléma megoldására vonatkozó írásos javaslatát, legfeljebb tíz sorban! Célunk az érdemi párbeszéd és a hatékonyság a Hitelkárosultak érdekében.


Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum szervezője

2012. augusztus 20., hétfő

MSZF: nincs nemzet társadalom nélkül

Budapest, 2012. augusztus 18. szombat


A nemzet iránti felelősség központi kérdése a társadalmi gondok orvoslása. Ne beszéljen nemzetről, aki nem törődik a magyar társadalom megélhetési gondjaival, nincs nemzet társadalom nélkül – mondta Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum alapítószervezője a Magyarok Világszövetségének 8-ik kongresszusán pénteken.
A „Mindennapi kenyerünk” című konferencia keretében elhangzott felkért előadói beszédében Simó csaknem egy millió mély szegényről, közel 4 millió létminimum alatt élőről, és további 2 millió olyan honfitársunkról tett említést, aki csak kevéssel él a létminimum (60.857 Ft jövedelem) felett. Ez azt jelenti, hogy az ország lakosságának kb. 60 százaléka mindennapos megélhetési gondokkal küszködik – mondta. Óriásira nőtt az abszolút fizetésképtelenek száma. Ezreket lakoltatnak ki otthonukból, évről évre több százan szenvednek fagyhalált, alultápláltság és éhezés tapasztalható a napi 400-500 Ft-ból élők, köztük gyermekek körében. Látványosan nőtt az öngyilkosságok száma, élet- és emberellenes tendenciák ütötték fel a fejüket.
A magyarországi társadalmi egyenlőtlenség kísértetiesen kezd hasonlítani a világméretű egyenlőtlenségre, melyre az jellemző, hogy a leggazdagabbak 1 százaléka akkora jövedelemmel rendelkezik, mint amekkorával a világnépesség 57 százaléka együttvéve. 
„Magyarországon mélyülő egyenlőtlenségnek, igazságtalanságnak, és súlyosbodó megélhetési gondoknak lehetünk a tanúi” – foglalta össze.
A megoldást Simó három szakaszban jelölte meg: a piac mindenhatóságát és a tőkeérdek abszolút primátusát visszaszorító gazdaságpolitikai pályakorrekcióban, az elosztási viszonyoknak a bérből és fizetésből élők, valamint a nélkülözők javára történő módosításával a tulajdonviszonyokat is érintő rendszerkorrekció keretében, végül a társadalmi igazságosság és egyenlőség követelménye szerint megvalósítandó rendszerváltásban. 
Kína, Brazília és más latin-amerikai országok, továbbá Vietnam és Thaiföld példája bizonyítja, hogy az államvezetés felvállalja a társadalmi gondok orvoslását, és felelősséget vállal a legelesettebb és legkiszolgáltatottabb rétegek iránt, ott sikeresen módosíthatják az elosztást és komoly eredményeket érhetnek el. Kína egyébként az egyetlen ország a világon, amely teljesítette az ENSZ millenniumi célját, és a felére csökkentette a szegénységet – fűzte hozzá.
A nemzeti fejlődés és a globalizáció kérdését feszegetve Simó Endre úgy vélekedett, hogy hazánk normális fejlődését megakadályozza a profit-, illetve az adósságszolgáltatás formájában történő forráskivonás. Ezen az állapoton mindaddig nem tudunk változtatni, amíg nem változik meg a hazai politika, és amíg az ipari termelőeszközök, továbbá a bankok túlnyomó része külföldi tulajdonban marad. Vissza kell szerezni, és közösségi tulajdonba kell adni a nemzeti fejlődéshez nélkülözhetetlen termelő objektumokat. Hazánk félgyarmati állapotának felszámolásában értékes történelmi tanulsággal szolgálhat, és fontos szerepet játszhat az a fajta progresszív nacionalizmus, amelyet történelmileg megismerhettünk, hiszen segítségével szabadulhattak fel a világ népei a gyarmati uralom alól. Ez az út nem jelent autarchiát, sem pedig sovinizmust, hanem azt jelenti, hogy érvényt szerzünk jogunknak az emberhez méltó megélhetéshez, a társadalmi felemelkedéshez, a nemzet gyarapodásához. Ez minden tisztességesen gondolkodó ember közös érdeke.
Simó hangsúlyozta: társadalmi viszonyainkat a demokratikus szabadságjogok tiszteletben tartásával kell átalakítani, konszenzusra kell törekedni, hatósági erőszakot ugyan lehet alkalmazni az újonnan hozandó törvények megtartásáért, de a diktatúra, bármilyen előjelű legyen is, nem lehet cél, sem eszköz.+++

200 ezer közmunkás sokallhat be Orbán rendszerétől.



Az ország legnagyobb érdekképviseletét hozhatja össze baloldal, ugyanis a 200 ezer közmunkás közül egyre többen lépnek be a most alakult Közmunkás Szakszervezetbe. Agitálni nem kell túl sokat, a nyomor elvégzi a meggyőzési munkát. A szakszervezet többek között 13 ezer forintos béremelésért, folyamatos közmunkáért és a heti fizetés eltörléséért küzd.

Képviselő úr, kérdezze már meg a fideszeseket, hogy milyen érzés egyre több pénzt hazavinni, miközben nekünk egyre kevesebb van! Képviselő úr, segítsen már dönteni, a vizet vagy a villanyt fizessem be, a gázt már nem kell, azt már kikapcsolták - sorjáznak a falvakban a közmunkások kérdései, a képviselő pedig egyelőre csak a kezét tárja szét, illetve ígér. Ígér egy szakszervezet, ami felvállalja a közmunkából élők érdekképviseltét. A Közmunkások Szakszervezetét július végén kalapálta össze 30 ember, zömük közmunkás, elnöke Ricse polgármestere, Vécsi István. A szervezet ezzel is jelezni akarja, hogy partnereknek tekinti a települések vezetőit, hiszen a közmunkások bérét a központi költségvetés szabja, ám a szociális feszültségeket helyben kell csillapítani. Az egyik társelnök az éhségmenetből ismert, jelenleg a "Munkát, kenyeret, tisztességes béreket" Egyesületet vezető Komjáthi Imre, hatgyermekes melós. És, persze, van szocialista szál is, a másik társelnök Nyakó István képviselő - aki szerint ez nem baj, mert egy deklaráltan szocialista kötődésű érdekvédő szervezetről van szó -, illetve a főtitkár, az egykori Foglalkozási és Munkaügyi Minisztérium államtitkára, Kordás László, az MSZOSZ volt alelnöke.
Ők ketten indultak toborzókörútra, minden héten más megyében verbuválnak, most éppen Hevesben, egy somsályi (Ózd egyik városrésze) roma fiatalember, Aradi Dániel társaságában. (korábban Komjáthi és Vécsi is velük tartott.) Mindhárman hálásak lehetnek Zsiga Marcellnek, a huszonéves miskolci alpolgármesternek, fideszes országgyűlési képviselőnek, akinek örökbecsű mondása, miszerint 47 ezer forintból meg lehet élni, a legpöttömebb falu legkisebb házában is kiverte a biztosítékot. Elég ezt felidézni, és máris "ökölbe szorul" a közmunkások hangulata. Agitálni nem sokat kell, ahogy sűrűsödik a nyomor, úgy pezsdül a belépési kedv, két Heves megyei településen három órás időkeretben (autózással együtt) vagy 100 ember szignálta a belépési nyilatkozatot. Szabolcs-Szatmár-Beregben 550-en csatlakoztak a szakszervezethez, Nógrádban vagy 350 ember állt kötélnek - pedig a verbuváló brigád megyénként csak 10 településen szervezkedett. Pedig akadnak falvak, kisvárosok, ahol a fideszes polgármester megpróbálja elrekkenteni Aradit, Kordást, Nyakót a közmunkásoktól. (Igaz, arra is volt példa, hogy szocialista településvezető kérte, jönnének vissza később, ha elbírálták a Belügyminisztériumnál futó pályázataikat.) "Ilyenkor a hivatal előtt szervezkedünk, de arra is volt példa, hogy az útszélen, a motorháztetőn írnak alá a kaszások" 

Mindenestre van honnan meríteni: a kormány verziója szerint idén 200 ezer ember végez majd közmunkát, azaz dolgozik legalább egy hónapot. (Augusztus elejéig 106 ezer közmunkás után futott be igénylés az államkincstárhoz.) A közmunkások között pedig lassanként megtalálható mindenki: a belépési lapon szereplő végzettség rovatban a 4 osztálytól kezdve a szakmunkásképzőn, az érettségin át a főiskoláig, egyetemig minden szerepel. Nem csoda, ha akad olyan szabolcsi település, ahol diplomás nők dolgoznak közmunkásként hat órában, igaz, önkormányzati intézmények irodáin, de ugyanúgy 35 ezer forintért, mint bárki más. (Megjegyzendő: a közmunkás-létszám jóval nagyobb is lehetne, igény lenne rá, ám azt az állam dönti el, hogy a települések hány közmunkás-státuszra pályázhatnak.) Nem véletlen, meséli Aradi, hogy számos esetben - például egy több tízezres kisvárosban - komoly protekció kell, hogy valaki közmunkássá emelkedhessen. És itt tényleg a lét a tét, ugyanis legalább egy hónapnyi munkaviszonyt igazolni kell ahhoz, hogy valaki jogosult lehessen a havi 22800 forintos jövedelempótló támogatásra - ha már közmunka nincs elég.

A Közmunkások Szakszervezete öt pont teljesítését kéri szépen a kormánytól. Az első - a klasszikus bérharc jegyében -, hogy 47 ezer forintról tornássza vissza 60200 forintra a napi nyolc órában robotoló közmunkások járandóságát. "Ugyanis a kormányváltás előtt is ennyi volt, ám az Orbán-kormány 13200 forinttal csökkentette, azaz majdnem 160 ezer forinttól, mintegy 3,5 havi jövedelmüktől fosztotta meg őket" - indokol Kordás. Szerinte a versenyszféra dolgozóinak is érdeke ez a bérrendezés, hiszen a jelenlegi minimálbér esetében is 3000-3500 forintba kerül egy piaci munkás, míg egy "közkolléga" napi 1800 forintból kijön, így félő, hogy bér- és foglalkoztatási verseny alakul ki, és számos helyen közmunkással váltják ki a ma aktív dolgozókat.

Második pontként a szakszervezet azt szeretné, ha a kormány eltörölné a heti bérezést, és visszaállna a havi fizetésre. A heti részlet ugyanis a 12 ezer forintot sem éri el (hatórás munkaidő esetében még a 9 ezret sem), így pedig nehéz tervezni, hiszen egy vásárlás gyakorlatilag elviszi az egészet, a sárga csekkekre nem marad. (Ráadásul a kormány nemrég rövidítette 3-ról 2 hónapra a türelmi időt, azaz aki 60 napig nem fizeti a közműdíjakat, azt lekapcsolja a szolgáltató a rendszerről.) Továbbá az érdekvédelmi szervezet azt várja a kormánytól, tegye lehetővé, hogy egy családban legalább egy kereső egész évben végezhessen közmunkát, hiszen most a legjobb esetben is őszre-télre elfogy a dolog, azaz éppen a legkeményebb hónapokat kell pusztán jövedelempótló támogatásból átvészelni. (Rossz esetben pedig csak egy-két hónapnyi közmunka jut egy esztendőben.) A Közmunkások Szakszervezetének negyedik kérése, hogy szüntesse meg a kormány azt az állapotot, miszerint egy pályakezdő munkanélküli egy évig nem vehet részt közmunka-programban, ami azt jelenti, hogy jövedelempótló támogatásra sem jogosult, hiszen nem rendelkezik a szükséges egyhónapos munkaviszonnyal. A cél az, hogy e fiatalokat négy hónap után be lehessen emelni a közmunkaprogramba.

Az utolsó pont, hogy amennyiben talál valaki munkát, ne kelljen felmondania egyoldalúan - ahogy erre a jelenlegi szabályok kötelezik - a közmunkás-szerződését, ugyanis ebben az esetben 3 évig semmilyen ellátásra nem jogosult. "Ez a rendszer gyakorlatilag ellehetetleníti a munka-erőpiacra való visszatérést, hiszen senki nem adja fel a biztos közmunkáját, hiába talál egy állást, mert ha az ne adj' Isten egy év múlva megszűnik, akkor két évre ellátás nélkül marad. Ráadásul igazából a legális idénymunkákból is kizárja a közmunkásokat", panaszolja Kordás.

Ez a dolgozni vágyó kisemberek szakszervezete, hangsúlyozza Nyakó, amelyik december 31-ig, a költségvetés lezárásáig csak kéri a kormányt. A 13 ezer forintos emelés éves szinten mintegy 32 milliárd forintos pluszkiadást, az egy családban egy ember egész évben való foglalkoztatása pedig mintegy 70 milliárd forint többletterhet jelent. Ezt a summát a szocialista honatya szerint elő lehet teremteni, elég, ha a kormány befagyasztja a 100 milliárdot felemésztő stadionépítési projektet. Ám ha a büdzsébe nem épül bele az öt pont, akkor a kérések követeléssé keményednek, újra elindul az éhségmenet, és az Országgyűlés első, februári ülésnapján elégedetlen emberek tömege zárja körbe a Parlamentet. És, mosolyog Aradi, mi nem megyünk haza.

Forrás: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=516862671663168&set=a.334092996606804.100876.265440083472096&type=1

2012. augusztus 16., csütörtök

Orbán Viktor esete a közmunkával és a hanyatló Nyugattal

2012. augusztus 16., csütörtök, 09:55
Szerző: Balavány György


Dolgozóink zöme boldogan lenne munkanélküli ebben a leminősített, kitaszított, válságoktól sújtott övezetben.

A végén odáig szeretném elvinni a dolgot, hogy azt tudjam mondani minden magyar állampolgárnak, hogy nem kapsz szociális segélyt, ha egyébként fizikailag munkaképes vagy, viszont mindenki számára van elérhető közmunka.

(Orbán Viktor, 2012. július 25.)

A kormány sikerkampányának vezetőszólama a munkanélküliség elleni, állítólag győzelemre álló küzdelem. Selmeczi Gabriella még azt is volt szíves a köz tudomására hozni, hogy máris több százezerrel kevesebben élnek segélyből, mint két éve. A kulcs- és varázsszó a közmunkaprogram: több százezer, ismétlem, több százezer munkanélkülit emelünk ki a passzivitásból és segítünk abban, hogy megtegye az első lépéseket a munka világa felé, tisztelt hölgyeim és uraim (nem mondom meg, ez kitől származik).
Az elmúlt két évben egyébként másfél százalékot emelkedett a munkanélküliség. Hogy kevesebben élnek segélyből, az csupán annyit jelent, hogy mind többen esnek ki a sajátos adminisztráció látóteréből, amelyet valamiért ellátási rendszernek neveznek. Mindenesetre a közmunka-propaganda népszerűsítése olyan szintű, hogy tartok tőle, már a kormány egyes tagjai is hisznek benne. Orbán egyenesen úgy tekint rá, mint szociális hungarikumra, mellyel kapcsolatban még a német köztelevíziónak is azt nyilatkozta, hogy példaszerű Európában. (Bájos, ahogy a magyar kormány szeretné jóléti intézkedésekre és szociális piacgazdaságra tanítani Nyugat-Európát.)
Tegyünk egy kis kirándulást a (nyilván idegenszívű és gonosz) tények világában: a hanyatló és vesztébe tántorgó Európában, működik ez a dolog? Franciaországban az állástalanoknak a munkanélküli segély megszűnése után is jár 466 eurós (123 ezer forintos) havi juttatás. A minimálbér összege 2011-ben nettó 1073 euró (280 ezer forint) volt. A Sarkozy-kormány az 1,18 millió munkanélküli közül 650 ezret minősített tavaly munkaképesnek, és kötelezte őket őket nettó 7 eurós (1862 forintos) órabérért közmunkára. Ez azt jelenti, hogy egy közmunkás megkereshet havi 297 ezer forintot, amiből francia árak mellett is szépen megélhet, főleg ha hozzávesszük a számtalan egyéb szociális juttatást.
Olaszországban nem terjedt el a közmunka, illetve egy északnyugat-olaszországi városban, Bettimo Torinesében vezették be nagy felháborodás mellett, hogy csak az kap segélyt, aki dolgozik is. A segély összege egyébként átlagosan 300 euró, vagyis dolgozóink zöme valószínűleg boldogan lenne munkanélküli ebben a leminősített, kitaszított és válság sújtotta övezetben. Persze Olaszország inkább délre van, mint nyugatra.
Angliában viszonylag magas a munkanélküliség; vannak, akik gondolkoznak a közmunka bevezetésén, de egyelőre csupán szabálysértési büntetésként szokás alkalmazni, nem szociális intézkedésként. A segély átlagos összege természetesen eléri a minimálbért, ami magyar pénzre átszámítva kb. 340 ezer forint – ez az Egyesült Királyságban nem sok, de meg lehet belőle élni.
Németországban divat a közmunka, de nagyon vigyáznak arra, hogy testhezálló tevékenység legyen. Ha csak heti húsz órát vállal valaki, az ebből befolyó havi nettó jövedelme1027 euró. Ezen felül a lakást az állam fizeti. A közmunkás kizárólag abban a járásban foglalkoztatható, amelyikben a lakóhelye van, senki sem kényszeríthető arra, hogy 30 kilométernél többet utazzon.
Most akkor nézzük a magyar csodát.
Minden álláskeresőnek el kell fogadnia a közmunkát akkor is, ha az messze esik a lakóhelyétől. A közmunkást bárhová elvihetik az országon belül, ilyen esetekben konténerekben, vagy más, könnyűszerkezetes megoldásokkal épített ideiglenes szálláshelyeken helyezhetik el. Átlagosan nettó 47 ezer forintért dolgoznak, ami alig több, mint a létminimumként megállapított összeg fele. Semmi garancia nincs arra, hogy lapáttámasztás helyett valóban értékteremtő, hasznos tevékenységet végezzen a közmunkás, mint ahogy arra sincs, hogy tényleges továbblépésre legyen lehetősége.
Az már egy másik vita, hogy jó-e a jóléti állam; én a pártján vagyok, és nem hiszem, hogy az ésszerű és méltányos, vagyis az embert embernek tekintő szociális kiadások vezetnek a válsághoz. Mindenesetre a jóléti civilizáció még mindig a szorgalmas munkát díjazza leginkább, és az erős szociális háló azoknak van kifeszítve, akik átmenetileg nem tudtak megkapaszkodni. De nálunk ez a sebtiben összetákolt rendszer több problémát okoz, mint amennyit állítólag meg akar oldani. Na, ez tényleg példátlan Európában.
De legalább nem tántorgunk a vesztünkbe. Vagy igen.

Forrás: http://hvg.hu

2012. augusztus 15., szerda

Közmunkáspárt győzni fog

2012. augusztus 13. 07:45 Balassa Tamás

A szeretet él, de a pénz beszél. Így a konszolidáció következő két éve, nem véletlenül a munkavédelmi akciótervvel kezdődött. Hiába a tábor, ha éhen hal.


Jobban szeretik a kormányfőt, mint a pénztárcájukat. Egy jelentős publicista írta ezt, amikor elkezdett derengeni, hogy a kormány csak belenyúl az emberek zsebébe, mégsem csökken a népszerűsége. Ez a legnagyobb mutatvány világszerte. Úgy csökkenteni a kiadásokat, hogy még szeressék is érte a kormányt. Vannak persze, akik leesett állal imádják a döntéshozást, hiszen a színpad kétségkívül telis tele van szeretnivaló díszletettel, és tényleg olyan jó lenne hinni benne, hogy az ott Matolcsy-bűvészkalapjában egy nyúl, és nem lenyúl.


Le a kalappal egyébiránt a kormány előtt, hogy kétharmados gőzerőgépével elkezdte lebontani a feudális államot. Kicsi műszaki probléma, hogy a külső falazat alól ugyanilyen középkori erőd látszik kibontakozni, az egykor belefalazott urambátyámok múmiáival. Az a kormány, aki egy ekkora elvonás (átszervezés, újratervezés, nekem mínusz nyolc) közben még népszerű is, annak figyeljék a „lenyulát”. Egy ilyen kormánynak a 18 pluszos őszödi beszéde hallatán még a nagy táncos is elismerően szalutálna.



A szeretet él, de a pénz beszél. Így a konszolidáció következő két éve, nem véletlenül, a munkavédelmi akciótervvel kezdődött. Hiába a tábor, ha éhen hal. Vagy nem lesz pénze még arra sem, hogy elmenjen regisztrálnia választásokra a járási tanácshoz. Dübörög a közmunka is, aminek értelmes változata támogatható, mert szememmel láttam Pálmajorban és Szilvásszentmártonban is, működik. Apró szépséghiba, hogy egy közmunkás, aki kétszer kap lehetőséget egy évben, az a statisztikában két közmunkás.


Talán ők azok, akik végre vittek magukkal még egy embert.
Forrás: Sonine.hu

2012. augusztus 14., kedd

Állami programozás: mennyiér ér, és mibe kerül a közmunka?

2012. augusztus 12. 15:22 ,  Balassa Tamás

Valóban van-e munkája a közfoglalkoztatottnak, értelmes tevékenység-e az árokkal-gazzal hadakozás, visszavezethető-e ezzel bárki a munka világába, és mi a viszonya mindennek az állástansági statisztikákhoz?


Életbe, közösségi életbe vágó kérdések, sok elrontott és néhány sikeres kormányzati intézkedés az elmúlt-nyolcból és az elmúlt-kettőből, és mindmáig – jogosan – elégedetlen közvélemény.

Somogyban a helyzet, ahogy az országban is, felemás. Számos olvasónk, utóbb egy kisberényi jelezte, hogy a település jónéhány közmunkása hétágra unatkozott a minap a gyümölcsfák alatt. Tegyük hozzá, dolgoztak is biztosan, s talán csak pihentek az edébidőben, vagy az intézőre vártak. Taszári olvasónk azt mondta, a kettőnél több közmunkásnak is volna munka, de önrészre nincs forrásuk.Pálmajori jelzéseink pozitívak, sokan érzik hasznosnak magukat ebben az évben, és erre minden okuk megvan, mert tényleg hasznosak.

A kormányhivatal munkaügyi központjának tájékoztatása szerint Somogyban augusztus elejéig 8300-an kerültek be a közfoglalkoztatási programokba. Ennek három típusa működik, kettő jelenleg is tart: a kistérségi és az országos mintaprogramok. Ezek abban térnek el a hagyományosaktól, hogy beruházási és dologi kiadásaik teljes összegben támogathatóak, míg a többi támogatás esetén százalékos mértékük korlátozott. Magyarország idén 132,2 milliárd forintot biztosított közfoglalkoztatásra, ebből Somogyban 5,9 milliárd értékben futottak-futnak programok.A hagyományos, hosszabb időtartamú önkormányzati közfoglalkoztatás az intézményeket segíti. Ezen a beváltnak tartott rendszeren idén sem változtatott a minisztérium. Kizárólag hat és nyolc órás foglalkoztatás kapott támogatást. Somogy június végéig 683 milliót kötött le, mely 1499 álláshelyet biztosított: a fluktuáció miatt a foglalkoztatottak száma 312-vel több volt. Az átlagban 6 órás foglalkoztatás a bérköltségek 70 százalékos támogatást élvezte, ennél többet, 85 százalékosat a két éven túli tartós munkanélküliek 8 órás foglalkoztatása kapott. Utóbbi november 30-ig tart. Az idős gondozási feladataira biztosított ilyen foglalkoztást a minisztérium, az önkormányzatok 66 munkaerőt kaptak erre. A téli, átmeneti közfoglalkoztatásra 103 millió jutott.

A Startmunka kistérségi mintaprogram nyolc somogyi kistérségben indult el. A mezőgazdasági földutak és a belvízelvezető rendszerek rendbetétele, az illegális hulladéklerakók felszámolása, a közúthálózat javítása, a téli foglalkoztatás és egyéb  értékteremtő munka biztosítása 2,7 milliárd forintba került, és 3673-an dolgoztak benne. A mintaprogramok kiemelt része a mezőgazdasági munka: a megtermelt zöldség-gyümölcs, a kisállattenyésztés önkormányzati intézmények ellátását adja. A többlettermékeket feldolgozzák, értékesítik. Az említett Pálmajorban a növényekkel, Szilvásszentmáronban emellett a kecskészettel érnek el látványos sikereket. A mezőgazdasági projektelem Somogyban 1,2 milliárdos támogatással 1034 dolgozót érint.

A közfoglalkoztatás harmadik területe az országos programok megvalósítása, amiben a vízügyi ágazat, az erdészet, a magánerdő-gazdálkodók, a rendőrség és a katasztrófavédelem, és a többcélú kistérségi társulások vesznek részt közfoglalkoztatóként. A közútkezelő és az autópálya-kezelő Somogyban nem kapott országos forrást, őket a munkaügyi központ támogatja. Ennek is kihatása van megyénkre, mert a foglalkoztatottakat a somogyi kirendeltségek közvetítik, tájékoztatott a kormányhivatal.

A programok fogadtatása az emberek körében vegyes. Vannak persze ebben sarokkövek: a munka jobb a tétlenségnél, de a fölöslegesség érzése nemcsak munka nélkül, munkával együtt is érezhető. A munkakényszer és a kényszermunka között van néhány árnyalat. De a társadalmi elvárás is jogos: ne a nehezen dolgozók tartsák fönn a tétlenkedőket. Ebben is sok az árnyalat, a segélyezettek ellen berzenkedők között is vannak az adóval simlizők, és a tétlenkedők között is vannak foggal-körömmel dolgozni akarók.

Forrás: Sonline.hu

2012. augusztus 12., vasárnap

Magyar Szociális Fórum a magáncsődért és a hitelkárosultakért


Budapest, 2012. augusztus 11. szombat

     A Magyar Szociális Fórum szombaton üdvözölte Szili Katalin független képviselő T/8132 számon pénteken benyújtott törvényjavaslatát „A természetes személyek csődhelyzetének rendezési eljárásáról”, és arra szólította fel a különböző pártállású országgyűlési képviselőket, hogy a teljes csődbe jutott százezrek életének és megélhetésének védelmében honosítsák meg Magyarországon a magáncsőd-családi csőd intézményét.
    Szili Katalin konkrét lépése, és a Kereszténydemokrata Néppárt elvi állásfoglalása a magáncsőd intézményesítéséről arra utal, hogykülönböző politikai erők közös nevezőre juthatnak olyan fontos társadalmi ügyekben, mint amilyen a legelesettebbek megélhetési gondjainak enyhítése – áll az MSZF nyilatkozatában.
    A magáncsőd gyakorlatával mérsékelhetnék a gyors elszegényedést, hiszen csaknem egy millió mélyszegénységben élő embert tehermentesíthetnének adósságterhei alól, és biztosíthatnának nekik emberibb létfeltételeket – írják.
    Magyar Szociális Fórum emlékeztet arra, hogy már évekkel ezelőtt kezdeményezte a magáncsőd bevezetését aKeresztényszociális Műhellyel közösen, mert kortünetté vált az abszolút fizetésképtelenség, s egyre több család jelezte, hogy jövedelem híján nem tud fizetni. Nem csak felvett hiteleiket nem képesek többé törleszteni, hanem lakbért, és a közüzemi díjakat, a villany-, a gáz-, és a vízdíjat sem. Emiatt tömegessé vált az otthonvesztés, az alultápláltság és az éhezés, még a gyermekek körében is. A megélhetési válság legfőbb okát a munkanélküliségben, és a szociális segélyezés drasztikus leépítésében jelölték meg.  
    Magyar Szociális Fórum szombaton azt is bejelentette, hogy kerekasztal-tanácskozást kezdeményez a devizahitel károsultak érdekében mindazokkal a szervezetekkel és személyekkel, akik és amelyek tettekkel bizonyították kiállásukat a megkárosítottakért. A kerekasztal-megbeszélés célját abban jelölték meg, hogy a sok-sok elkülönülten dolgozó csoport közösen jelölje meg, mit akar együtt tenni a probléma további enyhítése, és megnyugtató rendezése érdekében olyan körülmények között, amelyekre jellemző, hogy a megkárosított emberek nem számíthatnak állami segítségre hitelezőikkel és a végrehajtókkal szemben, mert a kormány kiegyezett a bankokkal a hitelkárosultak rovására.+++

Kiadta: MSZF SZK
+36 30 5927371

2012. augusztus 11., szombat

Köszönik a Fidesznek: "az elmúlt 20 évben nem volt ekkora nyomorúság"

sakál-Na végre eljő ez az idő is és lesz valós érdekképviselet, reméljük, hogy működni is fog és nem csak a tagjainak a pénzét szedi majd el ez a baloldali kezdeményezés a  politikai kampányainak finanszírozására. Amúgy nem értek vele egyet hogy párt csináljon szakszervezetet. a Közmunkások szakszervezetét civileknek kellene képviselni!

Közmunkások Miskolcon -a kép illusztráció- Fotó: MTI


Kevesebb a bérük, maximum fél évet dolgozhatnak, felelőtlennek nézik őket, abból kiindulva, hogy biztosan nem tudják beosztani a pénzüket. Nyugdíjra váró gyári munkásoktól a fiatal diplomásokig mintegy 200 ezren vannak. Ők a közmunkások.



A tavasszal Miskolcról Budapestre indult éhségmenet hiába várt munkát és kenyeret a kormánytól, semmi pozitív változás nem történt a foglalkoztatásban. A közmunkások továbbra is 47 ezer forintból tengődnek, habár biztosan valamit nem jól csinálnak, hiszen vezető fideszes politikusok szerint ebből simán meg lehet élni.

közmunkások mellé állt többek között Nyakó István szocialista országgyűlési képviselő, akit egyre több közmunkából élő család keresett meg a bajaival. - Rájöttünk, hogy törvényes keretek között sokkal többet tehetünk ezekért az emberekért, ezért múlt héten megalapítottuk Vécsi István, Ricse polgármestere elnöklésével a Közmunkások Szakszervezetét. Gyakorlatilag azóta elkezdtük járni a megyéket, múlt héten már Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 534 tagot sikerült toboroznunk, a héten Nógrádban dolgozunk, jövő héten Heves megyében és így tovább. A cél az, hogy októberig felálljon a szakszervezet és december 31-ig a kéréseinket, utána pedig már a követeléseinket benyújtsuk a kormánynak - tájékoztatta a STOPot Nyakó.



A szakszervezet a dolgozni akaró szegény emberek szakszervezete, tagja lehet minden 16 éven felüli állampolgár, aki ebben vagy hasonló élethelyzetben van, vagy támogatja az ügyet. - Nem rosszat akarnak ezek az emberek, nem akarják maguk ellen hangolni a társadalmat, hanem az őket ért igazságtalanságra szeretnék felhívni a figyelmet. Márpedig társadalmi béke akkor van, ha társadalmi igazságosság van - hangsúlyozta a képviselő.

Vécsi István, Ricse polgármestere, a szakszervezet elnöke szerint az elmúlt 20 évben nem volt ekkora nyomorúság az országban, mintegy 2000 ezren kényszerülnek közmunkára. - Minden település polgármesterének gondot okoz a foglalkoztatás, eddig sehol nem akadályozták meg a toborzást, még a fideszes kollégák sem. A kormány 1 millió munkahelyet ígért, ehhez képest 27 ezerrel lett kevesebb. Ráadásul azzal, hogy 13 ezer forinttal csökkentették a havi járandóságukat, még nagyobb nyomorúságba döntötték őket. Több, mint 20 százalékkal csökkent a bérük, miközben lényegesen nőtt az infláció. Szégyenteljes és megalázó, hogy ezt a kevés pénzt hetente kapják meg, a kormány akarja beosztani, hogy mennyit költsenek hetente. Ha bejön a tranzakciós adó, még ennyit sem kapnak belőle - sorolja a problémákat Vécsi. 

- A követeléseink egyike, hogy 2013. január 1-jétől ismét 60 200 forint legyen a közmunkások bére és havonta kapják meg. Nem semmirekellő emberekről van szó, akik nem tudják beosztani a pénzüket, sokuk munkahelye megszűnt, 30 évet lehúztak a gyárban, és még nem tudnak nyugdíjba menni. Ezzel függ össze az is, hogy most 4 vagy 6 hónapot dolgozhat valaki közmunkásként, utána oldja meg az életét, ahogy tudja. Azt szeretnénk elérni, hogy egy családban egy ember egész évben dolgozhasson. Mindegy, hogy félévet a férj, másik félévet a feleség, vagy egyikőjük csak, de egy évig legalább egynek legyen havi keresete. 
Van olyan, akinek két hónapra jut 6 óra, mikorra lesz meg ezeknek az embereknek a nyugdíjhoz szükséges munkaviszonyuk? - kérdi a polgármester.

Vécsi szerint nagy gondot okoz az is, hogy ha a tanulmányai befejeztével egy fiatal nem tud elhelyezkedni, egy évig nem kaphat sem munkanélküli segélyt, de közmunkásnak sem jelentkezhet. Azt szeretnénk, ha nem kellene erre egy évet várni, hanem már 4 hónap munkanélküliség után legalább közmunkára jelentkezhessen az illető. - Szégyen, hogy a Fidesz-KDNP képviselői megszavazták ezeket az intézkedéseket!- tette hozzá.

szerző: -vp- STOP.hu

2012. augusztus 9., csütörtök

Magáncsőd – MSZF


Budapest, 2012. augusztus 9. csütörtök
     A Magyar Szociális Fórum csütörtökön támogatásáról biztosította a magáncsőd intézményesítését Magyarországon, és üdvözölte, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt újra napirendre kívánja tűzni ennek tervét.
     A Fórum szerint sok százezer bajba jutott családon segíthetnének a magáncsőd-családi csőd intézményének magyarországi meghonosításával. A megélhetési gondokat ez az új intézmény önmagában ugyan nem szűntetné meg, de a legszélsőségesebb formáin enyhíthetne, és ezzel csaknem egy millió ember életét könnyíthetnék meg – áll az MSZF reagálásában a KDNP csütörtök reggeli rádiónyilatkozatára.
     A Szociális Fórum szeretné, ha a szavakat tettek követnék a mélyszegénységbe került emberek érdekében, hiszen a legutóbbi választások előtt ezt ígérték nekik.+++

Kiadta: MSZF SZK
+36 30 5927371

2012. augusztus 7., kedd

Az MSZF bölcs döntésnek tartja a tervezett öngyilkossági akció lefújását


Budapest, 2012. augusztus 6. hétfő

     A Magyar Szociális Fórum hétfőn megnyugvással fogadta, hogy a szervezők elálltak szándékuktól, és mégsem hívják a rokkantakat öngyilkos akcióra a parlament elé, hanem csak az elkeseredettség szülhetett ilyen elhamarkodott tervet a meghirdetőivel.
      „Helyesnek tartjuk a femina.hu hírportálon hétfőn reggel közzétett kiigazítást, miszerint      A rokkantak nem szólítanak fel tömeges öngyilkosságra, csak elkeseredettek’. Az MSZF készen áll közösséget vállalni a rokkant társadalom különféle csoportjaival abban a harcban, amely a megváltozott munkaképességű emberek megélhetési jogainak érvényre juttatásában látja a célt és küzdelmük értelmét, nem pedig az elkeseredés életellenessé fokozásában” – áll a közleményben.
      A Magyar Szociális Fórum Összefogás a korhatár alatti rokkantak emberi jogaiért csoportja konkrétan abban jelöli meg a küzdelem célját, hogy állítsák vissza a rokkant nyugdíjakat, melyektől jogtalanul megfosztották a megváltozott munkaképességű embereket, ne érvényesítsék a „szociális szempontot” az ellátórendszerben, következésképpen ne folytassanak vagyonfelmérést a rokkantak körében. A rokkantak emberi jogaiért küzdő szervezet tisztességes komplex minősítő szempontrendszer kialakítását kéri, mert tisztességtelennek tartja a hosszú évek óta súlyos betegeket visszaterelni a nem létező munkaerőpiacra, a kb. 200 milliárd Ft költségvetési megtakarítási cél teljesítése érdekében.
     Üdvözlik az Országgyűlés Állampolgári Jogok Biztosának érdekükben indított eljárását az Alkotmánybíróságnál, mert nem valósult meg a fogyatékossággal élő embereknek az alaptörvényben deklarált védelme, sem az egyenlő bánásmód követelménye, ezzel szemben csorbult a jogbiztonság.
     A Magyar Szociális Fórum Összefogás a korhatár alatti rokkantak emberi jogaiért csoportja tudatta, hogy a rokkant emberek életének és jogainak védelmében kész tárgyalóasztalhoz ülni mindazokkal, akiket hasonló cél vezérel.+++


Kiadta: MSZF SZK
+6 30 5927371

2012. augusztus 6., hétfő

Az ország szégyene: A FIDESZ Közmunkája

sakál- Egy igaz történet a  mai FIDESZ általi közmunkarendszer igazságtalanságairól. Sok a visszaélés és az emberek által elkövetett emberiség ellenes bűn. Hol vannak ilyenkor azok a szervezetek akiknek az érdekvédelem lenne a dolga? Mikor fogunk már végre össze önmagunkért, gyermekeinkért és családunkért? Mikor vonulunk az utcákra? Mikor tagadjuk meg a szabálytalan munkavégzést? 

Kényszermunka éhenhalással, vagy éhenhalás kényszermunkával?

sakál- Érdemes elolvasni ezt a történetet, mert jól példázza a FIDESZ emberiség ellenes BŰNEIT! Bízom benne, hogy ezek után kedves Magyar Állampolgár elgondolkozol azon, hogy nem a megfelelő csoport kezébe adtad a hatalmat a legutóbbi választásokon. Meg is hálálják ezt azzal, hogy mindnyájunkat el lehetetlenítek a saját országunkban és az életünkre törnek, fenyegetnek, magyaráznak és megaláznak minket szegény embereket...

Kényszermunka éhenhalással, vagy éhenhalás kényszermunkával?

Ózdi olvasónk levelét közöljük, az eredetileg megírt formában. Azért változtatás nélkül, mert úgy ítéltük meg, hogy a formaiságon és a szóhasználaton túl sokkal fontosabb az, amiről az írás szól - hova jutott ez az ország, különösen Borsodban hogyan élnek ma az emberek. Egy őszinte közmunkás megosztja önökkel fájdalmas napjainak történéseit.

"Történetem a Fene, nagy Demokrácia, és a még nagyobb egyéni szabadság egy napja! Hallom nap, mint nap a kényszerűségből bekapcsolt televízióból ömleni ezt az üres frázist, demokrácia.

Már olyan a fülem, amely a tudatomig gyömöszöli a külső hamis, és hazug híreket, hangokat, és a megannyi hazugságot, mint a tölcsér. Sok, sok ilyen információ bemegy, és igen kevés jut el a tudatomig. Annyi hazugságot, aljasságot, amennyi már évek óta szinte bombázza az agyamat, korábban el sem tudtam volna képzelni. Abból a generációból vagyok, amely egy rendszer alkonyának idején nőtt fel, kapott valami jót és amelyet felváltott egy velejéig hazug kor, amelyben vergődik a magamfajta halandó. Borzalmas ez, higgyék el.

Hogy miért?
                                                                                   
Megosztom egy napi élményem, meginvitálom Önt, kedves olvasóm abba a világba, amelyben egyre többen élünk, és amelyet azok, akik szerencsések, hallgató aljas cinkossággal kerülnek, el sem hisznek.

Csörög az ébresztőóra. Felkelek. Felsóhajt lelkem; - Te jó ég, már megint egy nap, amit át kell élnem. Mikor lesz már ennek vége. Erőt vesz rajtam a reggel frissessége, no meg az a fránya, muszáj.

- No, felkeltél apjuk? - Kérdi az asszony, aki társulva ébredésemhez, a reggeli keserű, de hiába való napi reménnyel, kitápászkodik az ágyból. – Most nem tudok kávét főzni, tegnap elfogyott, meg aztán már áram sincs, a kártyánkról elfogyott a pénz. - Mondja keserűen életem párja, kínjaim társa. – Hogy ne fogyott volna el, hiszen 30 kilowattot töltöttem fel. - Mondom egykedvűen, hiszen a kártyás villanyóra a nyomorunk jelképe. Még ennek is örülnünk kell, mert legalább az áramdíj elmaradásunk miatt az órát nem vitték el.

Így végül is most se tévé, se rádió, se hűtő, se semmi, de még világítás sincs, csak annyi, amennyire futja. Az általános iskolában végző gyermekem még alszik. Szerencse, mert legalább nem hallja kitörő kesergésünket a nincsen nyomasztását. Készülök, hiszen 6 órára megyek dolgozni. - De milyen munka ez számomra? - Nyugtatom magam, - ez legalább van.

- Apjukom tennék be egy kis zsíros kenyeret, de csak annyi van, amennyit a gyerek, elvisz iskolába. - Mondja halkan az Asszony. – Akkor ne tegyél enni, hagy vigye ő, neki jobban kell, - felelem.

Halkan felkészülök és megyek dolgozni.

Út közben arra gondolok, amiről Apám beszélt. Ő a kohászatnál 40 évet húzott le. Emlékszem az általa elmesélt élettörténetére. A harmincas években igen szegények voltak, de mint mondta mindig hangsúlyosan, eljött a munkás ideje, a népi demokrácia. Dolgoztak, elmúlt a szegénység, és lett élet. Én csak annyit élveztem belőle, hogy akkor, tehát 1989 előtt, és még utána is néhány évig jó volt gyereknek lenni. Tényleg, rakosgatom gondolataim, szaporázom lépteimet. Tényleg mindenünk meg volt, akkoriban, már, mint a rendszerváltás idején, fejeztük be az építkezést. Emlékszem, vettek nekem egy kis furikot, és édesanyám mellett, hordtam benne a téglát, a homokot. Anyám mindig halálra fáradt az építkezésünkön. Leült, nagyokat sóhajtott és örömmel nyugtázta; - fiam, megszenvedünk vele,de lesz szép otthonunk.

Emlékszem a házavatóra, milyen boldogok is voltunk.  Erre a boldogságra vetett árnyékot akkor Édesapám halála. 40 év munka után leszámolták. Majd a kölcsöneink fizetése miatt devizahitelt vettünk fel és lett oda a házunk. Ma egy kis roskadó házban, mint albérlő lakunk. Ezt hagyták rám a szülők, no meg a családi anyagi összeomlás, a vagyonkánk miatti kesergésük emlékét. Most már tudom, a nagy demokraták, a rendszerváltó gengszterek azért harsogták a demokráciát 1989 után, hogy lebonthassák, és ellopják a gyárunkat, elvegyék a vagyonainkat. Apám, mindig azt mondta, ez a mi gyárunk!  Már tudatosul bennem, hogy az a demokrácia, amiben élünk csak és kizárólag az ajjadékok, az emberi selejtek, a haszonélvezők és többnyire az értelmiség demokráciája.

Mély gondolataim közben veszem észre, hogy annál a pataknál, helyesebben a hídjánál vagyok, ahol ma dolgoznunk kell. Eltűnt, a „minek, az érdemes gyarapítani és a jövő” ma mindennek helyébe a vakremény harcával küzdők szomorú csoportja fogad. Huszonhatan vagyunk, mi a számkivetettek, a falak, a szögesdrót nélküli gettólakók, a 21. századi kápókkal. Ahogy végig nézek magunkon, mi vagyunkhuszonhatan a szakadt brigád. Nekem sem tegnap szakadt el a nadrágom, mert, hogy ezt a 3 méternél is mélyebb, s körülbelül 7 méter széles patakot tisztítjuk. Van ebbe minden, növényzet, a város szemete, többnyire a vízzel viaskodó, és távozni nem akaró pille palack. Ezek beleakadnak a növénybe, behajigált drótba, ágakba, jelezvén, ha már idedobták őket, nem távoznak. Maradnak a visszataszító más hulladékok társaságába, amely tegnap a nadrágomat szakította ki.

Mert, hát még nekem és egy párunknak, mint a többségnek nem jutott silány minőségű, munkaruha. Persze aki kapott, annak is már a szerződéses idő utolsó harmadán adták ki.

Jön a legújabb kori kápó és az eligazítás. Ő az úgynevezett, párthűségéért kinevezett csoportvezetőnk, akinek elmondása szerint jutalma e poszt, hiszen a FIDESZ –re szavazott, egy velem egykorú. Nagyon nyegle, primitív és embertelen is. Amúgy tudni róla, hogy néha, néha uzsorázgató, és drogféleséggel kereskedő is. Bizonyítani? Azt, mert ilyen féle megbecsült, szinte lehetetlen volna. Sőt!...

- No, idefigyeljenek emberek! - Szinte kiabál, jelezvén, hogy ő a valaki, no meg azt, hogy köszönni, azt bizony nem tud, igaz lenéző magatartása, bicskát nyitogató, pedig velünk tölti a napját. – Az a helyzet, hogy a tegnapi napon ellógták az időt. Ma nem fogom megengedni, hogy lopják az időt, hiszen nem azért kapják a pénzt! Megértettük egymást? - Kérdezte nyomatékul.

- Hé fiam, - szólt egy idős munkatársunk, akin a nyomor totálisan képviselteti magát. Sovány, szakadt öltözékű, és mert hideg is van, remeg.

Minap elmesélte nekem, ebédidőben, hogy már 3 éve csak egyszer eszik egy nap, vagy egyszer sem. Nem lepett ez meg, hiszen én is, mi is a családban, a gyerek kivételével, persze a büszkeségem miatt nem beszélek róla, a gyereknek, meg pláne nem. Azt is elmesélte, hogy kétszer akasztotta fel magát, de az isten nem hagyta meghalni, egyszer a felesége, másodszor a szomszédja vágta le. Mint mondogatja, még a meghaláshoz is szerencsétlen. Majd a csoportvezetőhöz fordult és odaszólt.

- Ide figyelj édes gyermekem, te ne kiabálj velünk ezért a szaros 10 600 Ft-ért. Pláne ne velem, hiszen én az apáddal dolgoztam a gyárban sok-sok évig, szerettük egymást. Meg aztán én már megettem a kenyerem javát, és kérlek, ne alázz meg te is!

- Mi, van öreg, - válaszolt a dölyfös középkorú hajcsár-vezér. - Figyelembe veszem, amit mondott, nem is kell semmit tennie, fogja magát és menjen haza, ezzel magának lejárt a műszak, meg a munka. - Tudva, hogy ez az ember igen becsületes teremtés és, hogy olyan szegény a nejével, meg az apja halála miatti unokával, hogy, a gyerek már nem egyszer éhségbetegséggel került a kórházba, voltunk egy páran, akik felzúdultunk.

- Mi van emberek? Zendülünk, zendülünk, van, akinek nem kell a pénz és követi az öreget? - Nagyon szégyellem magam, szinte lelki sötétség futott át rajtam és kérdem ösztönösen magam; - megalázkodunk? Gárdonyi Lámpása jut az eszembe. De én nem tartok ott, abban az erkölcsi magasságokba, adok parancsot az érzelmeimnek. – Állj, Jancsi, hallgass! És mint mindannyian, hallgattunk. Az öreg lehajtott fejjel lassan elment. De, visszakiabált: - Megállj fiam, a sors kezében vagy te is! Ma, holnap és azután én nem eszek, de lesz majd neked is részed a nélkülözésből. Mint későbbiekben megtudtam, meghalt az öreg agyvérzésben, megváltás volt ez a számára.

- Ne lázítson, hanem takarodjon, megértette. Kiabált utána, már elvörösödött képpel az emberiességet nélkülöző kápó. - Mert én az effajta embert, csak így nevezem és tudatosan.

Igaz is, még a 90-s években az egyik cigány képviselő, aki sokat adott az emberek szavára, becsüljük is, mind a mai napig, egy programra beszélt rá arra, hogy a „digitális középiskolába” iratkozzak be, és tegyem le az érettségit.

Neki duráltam magam, meg is csináltam, de az akkori remények szerte foszlottak és ma sokszor megkérdem, hogy megérte –e? Annyiban megérte, hogy a nyomorunkat, annak okát, mert szerettem a történelmet tanulni, valahogy jobban megértem, mint a társaim. Közben kihozták a szerszámokat egy furgonnal. Ki lapátot, ki vasvillát, ki macsétát (bozótvágó kés), ki pedig kapát kap a kezébe. Majd a hajcsár ordítozik.

- No, idefigyeljenek, tegnap három szerszám is eltört, ezt levonatom a bérükből, megértették. Ma nagyon odafigyelek, hogy ez meg ne történjen, megértették.  Nyomatékul ismételte magát, majd folytatja. – Nem szeretném, ha a védőfelszerelést nem viselnék. - Védőfelszerelés? Egy kötött kesztyű és egy bakancs, már akiknek ez is jutott. Akinek van ezzel kell dolgozni egy patakba, taposni az iszapba, szedni a szemetet, és sok egyebet, akinek nincs ilyen az meg otthoni cipőbe, ruhába.

- Hat óra emberek, 6 óra, délig nem szeretném, ha valaki csak úgy önszántából szünetet tartana, mert azt haza küldöm pihenni.  Örökre pihenni? - Ez az elbocsátás, amitől még mindannyian, emberségünket, egyéniségünket megalázóan rettegünk. Félünk az éhezéstől, félünk és megalázkodunk, mert valami vak remény hajt minket.

Megkezdjük a munkát, 3 fős csoportba. Velem egy másik, nálam fiatalabb srác és egy asszonyka van, akibe a lélek csak vendégségbe jár. Ketten férfiak mindent megteszünk, hogy ennek a soványka asszonyteremtésnek könnyebb legyen. Én megyek be a vizes iszapos mederbe. Sok a szemét, iszap és büdös van.

Még nem tudom, hogy minek van kénes, záptojáshoz hasonló szaga, de egyelőre a társamtól, akit Pistának hívnak  a vasvillát kérem el, hogy a száraz növényi korhadékot húzzam össze. Egy drótféle szúrta át az otthoni lábbelimet, egy olcsó kínai gyártmányú cipő amit viselek. 26 ember ugyan is egy békaruhát, és 6 pár csizmát kapott. A csoportocskánknak, Margitkának, Pistának, nekem nem jutott. Seb keletkezett a lábamon, vérzik. Gyorsan kimegyek a partra, levetem a széjjelázott motyót és látom, csak egy karcolás. Margit és Pista odaszól, most ők mennek be a sárba, én maradjak a parton. Végül Pista egy gereblyével matat a sárba, és viaskodik a drótokkal, egy félig el rozsdált nagy fazékkal. Majd ahogyan matat egy a patakba vezetett szennyvíznyílásból hirtelen szennyvíz, zúdul rá. Oldalba kapja A visszataszító lé.

Emberre megalázó a látvány, ahogyan a szarcsomók le hullnak csípőjéről, szinte úgy,, szakaszosan, mintha nem is akarnának lejjebb menni. Irdatlan bűz áraszt el mindent. Pista mit sem vetve az árral, birkózik a gazzal, a szeméttel, még mormol is hozzá egy, két szót. – Eh, az anyádat, büdös is vagy, rozsdás is vagy, és még kapaszkodsz is? Ha már bejöttem közétek, akkor ki is húzlak benneteket, az istenit nektek. – Az ilyen szennyvíz beömlő nyílás a pataknál végződő portákról nem ritka. Főleg a jómódú gazdák házaitól ömlik ide a szennyvíz, megspórolva a pöcegödör építését, és annak tisztításával járó költséget.  Itt Ózdon nincs ezek szerint, se környezetvédelem, se ÁNTSZ, s ha van, azok csak minket, a szegényeket csesztetnek. De itt tíz méterenként ömlik a szenny. Haj a derék környezetvédők!

Hirtelen elborzaszt egy látvány, amit Pista a gereblyével, a kotorászással okoz. Egy kutya teteme bukkan fel. Olyan, mint egy luftballon, csak barna, vöröses, vörhenyes színű. Úgy bukkant fel, mint, amit fellőnek a víz felszínére. Még a bántó eddig érzett bűzt is túlszárnyalta az a bűz, ami a tetem kipukkanása után következett. Édeskés, záptojás szag, megduplázva. A drót lukasztotta ki a tetemet, sőt azt felszakította. Szinte a bűz irtózata elnyomult a látványtól, ahogy a tetem belei kibuggyantak.

Pista azonnal kiszaladt a partra, Margitra az öklendezés jött rá. Én hirtelen csak arra gondolok, amit apai Nagybátyám mesélt arról, hogy, amikor kint volt negyvenötbe Auschwitzban, ők, mint rabok, hogyan hányták kézi taligákra az emberi tetemeket, Akkor történt meg vele, hogy egy emberi tetem a hasánál kipukkant, mert már olyan kevesen voltak munkára foghatóak a végelgyengülés miatt, hogy megtörtént, egyre több napon át, hevertek az emberi tetemek a láger udvarán.

Rettenetes, megalázott érzés fog el, de egy tudat úgy a belsőmből, rám parancsol, még itt nem tartunk, ez a dög egy kutya, ez még nem ember.  Pista öklendezéssel küszködve kiszalad a partra és a fekáliás nadrágját leveti. Remeg, hiszen korai tavasz lévén, a nap ugyan hét ágra szikrázóan süt, azért meleg az még nincs. Margitka elfordul, mint, ha az most lényeges volna ebben a megalázott helyzetben. A patak partján vagyunk, tollászkodunk, ahogyan lehet nevezni ezt a helyzetet. Ott terem a csoportvezető.

– Hé, itt mi az isten van, szieszta, szieszta? – Kérdését be sem fejezi, mire közbe vágom.

– Te nem látod, hogy csurom vizes ez az ember, és nem érzed, hogy milyen a bűz? A csoportvezető láthatóan zavarttá vált, de éreztetni akarván a hatalmát, rám förmedt.

– Mi van? Mit lázítasz? Azt gondolod, hogy a pénzt ingyen adják? Ha nem tetszik, fogd, fogjátok magatokat és takarodjatok haza! – Hatalmas düh fogott el, s mint a 26 ember között a legtestesebb és izmosabb is, én volnék, hát ez a kápónak beillő alak, ahogyan felfújtam magam és mentem feléje, hát elszaladt. No, persze a bűz is besegített a zavarásba. Annyit azért segít ez a borzadály, hogy a látvány és a bűz elkerülésének okán, már a műszak végéig nem látjuk. Mi befejezvén a átöltözést folytatjuk a munkát, hiszen ha a kiadott szakaszt nem csináljuk meg, holnap mehetünk. Tűnődök! Nem is tudom felfogni, hogy az éhség, a nélkülözés félelme, az attól való rettegés, hogy, amit a múltban szüleinkkel megszereztünk, azt elveszítjük, milyen megalázkodásra tesz képessé minket. Türelem? Birka, türelem? Kitudja? Mint, hogy, azt sem tudni, meddig, hová fajul ez a megaláztatás.

Olyan, kilenc óra tájban vagyunk, szerencsénkre a száradásra kiterített gönc szárad, a nap szikrázó, és a levegő is melegszik. Csak ez a bűz, ez ne volna. Ilyenkor lehet reggelizni. Reggeli? Mind a huszonhat embernek, csoportokra osztva, a patak partján, a „munkahelyen” kötelessége enni. Még 20 méterre az úgynevezett munkahelytől való távozás is bűn. Leülünk, Pista még reszket, Margitka szemei sarkán könny.

– No akkor együnk, kínos kényszerrel szólok a két embertársamhoz. - Mit embertársaimhoz, sors, és modern rabszolgatestvéreimhez. Én, mivel a gyereknek kellett az iskolába a kaja, semmit nem hoztam. Amúgy is már régóta a nejemmel egyszer eszünk egy nap. A gyereknek azt hazudjuk, már amíg az iskolában volt, mi ettünk. Persze, hogy sejti, lódítgatunk. Margitka vakarót hozott, gyúrta otthon, és annyit, hogy nekünk is jusson. Pista szalonnát is, kenyeret is hozott. – Tyhű, de megszaladt, te Pista! – mondom neki. Megvonja Pista a vállát és kicsomagol. Csak, a kenyér, ahogyan a vizes, szennyvizes nadrággal matatott a cuccai között, vizes, és büdös lett. Végül is nem eszünk. De, hát kérdezem én, - kinek van itt, egy olyan 70 kilós kutyadög mellett enni. Se kezet nem tudunk mosni, se a bűztől nem tudunk távolabb menni.

Emlékszem, szintén az apai Nagybátyám mesélte, hogy a lágerbe, ha esett az eső, az ő barakkjuk mellett. volt egy kis tér, ahol a rabok früstökölhettek. No, mint mondta, nem kell akár a mai szegény kajára is gondolni. Amolyan fekete valami volt, amit kenyérnek neveztek, él valami lé a tálkába, ami vízízű volt. Nos ha esett ott az eső, a talaj olyan hányadékos, véres és lucskos volt, hogy megfelelőbb volt nekik a hullákra ülve enni. Azért mi, gondolom én gyorsan itt még…, mégsem tartunk. Igaz, se Margitka, se Pista, se én nem bírunk enni. Mindhárman azzal intézzük el, hogy majd eszünk otthon. Ma lesz a heti fizetés, péntek lévén, és az kerül szóba, hogy mire futja. A mély búskomorságot oldandó megjegyzem. – Ma iszunk, dinóm-dánom lesz Margitka! - szólok a keserű csendet megtörvén.

- Aj, Jancsi, - mert, hogy az volnék, - dínom, meg dánom, ugyan, haza viszem a pénzt, amit haza viszek, mert hogy útközben ki kell fizetnem a villanyt, és, ami marad négyünknek, ami marad, az egyenlő a semmivel.

- Alig tízezer forint meg az, vajon meg mire elég? Istenem, - fakad sírva Margitka, e törékenység, - csak ne látnám a gyerekek arcát, amikor mondom nekik, hogy nincs, hát honnan agyjak.

- Én! – Ordít, közbe Pista- Én meg eliszom, a kú... életbe, arra csak elég lesz, hogy hetente egyszer ebben a jó életbe berúgjak? Lőrét iszok, olcsó kannás bort. Ha egyszer meg megunom, rágyógyszerezek, oszt ennyi.

– Ez utóbbit már elhalkuló, elcsukló hangon mondta.

Hogy én is mondjak valamit, azt mondom, - a gyerek, a gyerek a fontos, valahogyan csak kihúzzuk.. - Pista megint rázendít éles harsogó hangján. - Azok a gyerekek tegnap ott Miskolcon beszóltak valami Zsiga Marcellnek, aki állítólag hites, egyházi iskolába tanult. Azt mondta az a fasiszta mocsadék, hogy 47.000.- forintból meg lehet élni egy hónapban. Hát hogy a ku…is…ben mondhat ilyet az a vallásos moslék, na hogy? –Fakad ki . – Jó, jó, Pista, ez a szarzsák úgy gondolta, hogy naponta lehet 47 ezerből megélni, mert ő naponta 56 ezer forintból él meg. –Istenem, - csendesen szól a Margitka, - hova jutottunk. Közel hatvan éves vagyok, 28 évet dolgoztam a kohászatnál, azóta hol itt, hol ott tengek, lengek és egyre rosszabb, másoknak meg egyre jobb. Hát ez az a demokrácia, amit egykor, jól emlékszem a Horváth Aladár egy választási gyűlésen még 1991 –ben, mondott?

Margitkáról, tudni kell, hogy érettségizett, valamikor a kohászatnál irodai beosztásban volt. Művelt, jól tájékozott. Én, több szakmával, képesítéssel nem találok állást, legutóbb a vagyonőrképzés révén kaptam képesítést, amiből csak a képző kft. járt jól a befizetett 110 ezer forintommal, én nem. Pedig a képzés hirdetése a sikeres vizsga utáni biztos munkával kecsegtetett. Pista olvasztár volt, a kohászat megszűnése óta tengeti életét. Hol itt, hol ott dolgozik. Mint mondja veszteni valója nincs, iszik, ha van rá pénze.

Így megy ez, no meg úgy, hogy elmélkedés helyett folytatom a pataktisztítást. Alig telt el a reggeli idő, a félóra, a hajcsár ránk szól. – No gyerünk, gyerünk, ennek a kijelölt szakasznak meg kell lenni! A bűz azonban láthatóan elkergeti. A változatosság kedvéért én megyek a patakba, Pista és Margitka a parton birkóznak az általam kidobált üledékkel, a szeméttel és a döggel. Na ez jelenti a nagy talányt, ezzel a nagytestű döggel, hogyan birkózunk meg. Mert, hogy nincs csizmám és egy olcsó lábbelivel, megyek a víz szélére, abban reménykedek, hogy onnan is képes vagyok ki ráncigálni, ezt a sok vacakot, meg a dögöt. Leírhatatlan a bűz, a látványt szinte megszoktuk. Most sem zavar annyira.

A harcot hát megkezdem, csak, az nem véve észre, hogy a lábam alatt is latyak, van besüppedek a trutyiba. Nem csinálok belőle ügyet, már csak azon imádkozok, hogy ez a fránya dög ne szakadjon sok fele, egybe tudjam kiráncigálni. Sikerül, kilépek a sárból, amely olyat cuppan, hogy mindhárman megmosolyogjuk. A siker közben nem veszem észre, hogy egy a gazdagéktól, szintén idevezetett szennyvíznyílás előtt állok, és harcolok, így hát én is kapok egy heves zuhanyt. – Az istenit, én is kaptam egy fürdőt! – Kiáltom el magam. Mindenem csurom húgyszagú és vizes lett.

– No te kivételes vagy Jancsi, - szól oda Pista-, mert te a darabosból nem kaptál. No, de, - szólok már csak a saját megnyugtatásom kedvéért, - ebbe meg van még koton is bőven, meg tyúktól, és bél. – Az se, semmi, - mondja Margitka amolyan kényszerű kacajjal. Birkózok az iszappal, a vizes és bűzös gönc súlyával ami rajtam van, de csinálom, a keservit. 

Egyik kacatot követ egy másik, van itt minden a város szemetjéből, sok pille palack, de apróbb dögökből is. Az, hogy patkányok szaladgálnak körülöttem nem is zavar, inkább Margitka sikolt egyet, egyet. Szomjúság gyötör. Egy, két napig kaptunk valami teafélét, de most már vizet se kapunk. Se inni nem kapunk vizet, se, hogy az evés előtt, vagy haza menet megmoshassuk a kezünket, mosakodni abszurd nem tudunk.  Visszük magunkon a műszak bűzét. Tiszta Havaj, demokrácia ez a javából. Átfut rajtam a gondolat.

– Csak azt tudnám, hogy mi ebben az emberi, mi ebbe a demokrácia, és mi ebbe a szabadság? Miért vagyok én, a két másik társam és itt mind a huszonhatan, még az emberiességtől távol álló csoportvezető, a két hosszú nyelvű állig fideszes embert is beleértve, számkivetettek.

Mit követtünk el, hogy azt, amit a szocializmusban kotrógéppel egy óra alatt, emberek megalázása nélkül elvégeztek, most a mi totális megalázásunkkal ingyen, kényszermunka keretében végeztetnek el?  Az jut az eszembe, amikor olvastam az egykori Jalta-i Dekrétumot, miszerint soha többé, de soha többé nem lesznek emberek tömegével alárendeltek, megalázottak és életük nem kerülhet a másik révén veszélybe. Kérdem én hát 50 évvel utána, hát nincs veszélybe az életünk? Ezzel a megalázó munkával, annak minden fertőzés és más veszélyével?

Sorstársam nem régen kapott májgyulladást. Bevitték Miskolcra a megyeibe, és… - Hogy ott mi történt, érdemes elmondani. Pistát bevitte a mentő, de már úgy és az után, hogy a körzetes, aki azt mondta neki, - semmi baja, a beteg nem így néz ki -, olyan rosszul volt, hogy még a mentősök is rárivalltak Pistát ápolgató családtagokra:

- Meddig akartak várni mondják? Addig, amíg meg nem hal a beteg? – Miskolcon a Megyei kórház orvosai is kitettek magukért. Azonnal azt mondták Pista hallatára egymás között; - a beteg feltehetően szúrja magát, közösen használt tűvel. Pedig Pista csak iszik, igaz néha, ha van miből akkor cefettűl, de tőle aztán a kábítószer igen távol van. Pista, hirtelen azt sem tudta mondani ott, hogy igaz, nem igaz, meglepte az orvosi, az értelmiségtől fakadó sajátos értelem! Ezzel az értelmiség általi megvető megnyilvánulással, nap, mint nap találkozunk az életünk minden területén, a hivatalokban, az orvosnál, a patikákban és mindenhol. Érezhető, hallható megvetésük és undoruk tőlünk, és ezt megszokni nem tudom, mindig fáj.

Az értelmiségi csak akkor alázkodik meg, de mindjárt sikítozva, ha azt kell átélnie, amit nekünk évek óta, többiek között, miattuk is. Tehát, Pista miskolci kalandja, a májgyulladással, nem egy teljes körű kivizsgálással végződött, mint az a szocializmusban alapvető volt, hanem azzal, intézték el az értelmiségi barbárok a dolgot, hogy Pistánk drogozik… ( Olyan félelemérzés válik körünkben uralkodóvá, hogy más nem várható el a most regnáló orvosoktól. Több, mint félünk már tőlük. Nem is tudom, hogy sokszor miért is jut az eszembe a korábban olvasott Mengyelejev.). Pista esetében, meggyőződésem, hogy az orvosi magatartás, nyilvánvalóan beleépül a hatalom szociálfasiszta rendjébe, és megrendelt. Pista munkából eredő fertőzésének elsimítására, ott a szegény, magát megvédeni képtelen ember és ott az orvos, aki élet és a halál ura. Vele szembe tehát az embertelen állati értelmiségi a hatalmi parancsot végrehajtó orvos, és kész a hamis látlelet a még hamisabb oka, és a munkáltatói gond elsimítása, a tény elkendőzése. Mert, végül is, az apai nagybátyám gondolatai jutnak az eszembe, aki elmondta, hogy 1945-ben, már a háború vége fele, neki és sok ezer embernek ott Auschwitzi halálgyárban az élete nem ért egy fagarast se.

Gondolataimmal és a trutyival, a döggel birkózva, a sajgó sebemmel a lábamon, e gondolataim szabadságát a csönd adja meg. Az a keserű csönd, amelyben, mi hárman egyek vagyunk. No meg az, amit a múlt hangjaként, az egykori atyai nagybátyám elmeséléséből folyton, mint valami földöntúli hangot hallok, és a tudat, az, hogy felnőtt fejjel, egy reményt követve letettem az érettségit a Digitális középiskola projekt keretén belül, és itt vagyok, kiszolgáltatott és megalázott, az én és a hármunk élete sem ér többet, mint egy fagaras.

Mind hárman szótlanok lettünk, ilyenkor tudom, mindig, hogy igen elfáradunk és már nem sokára két óra, a műszak vége van.

A lényeget halljuk, mind hárman:

- Hahó emberek, a szerszámokat kérem ide egy rakásra, vége a műszaknak, tisztálkodjanak meg, ne legyenek büdösek, mert az irodába mennek a fizetésért. A szerszámok közül egy kapa nyele, két gereblye eltört.

– Hát ez meg, mi? - Kérdi a modern rabszolgatartó a hajcsár. - Eltörtek, nem látod? – Szólt valaki az egybegyűltek közül. – No, ez nem így megy. Vagy az egész csoport fizeti ki, vagy valaki vállalja. – Miért, már a cégnek erre sincs pénze, már mi vegyünk szerszámot nekik, miközben ingyen dolgozunk, a főnökök és ti sokkal többet kerestek? – fakadok ki. – Héj, Jancsi, már megint lázítasz, - szólt szinte mind két hajcsár egyszerre. Holnap te szerintem már ne is gyere, megértetted?

A többiek fakadnak ki, de köztük a mi Margitunk mert megszólalni.

– Idefigyeljetek, amit ti, csináltok, talpnyalóként, és csoportvezetők vagytok az már sok. Embertelenség, később, ha kaptok fegyvert lelőtök minket, aztán meg a családotokat, mert derék hajcsárok vagytok? Hát ti is emberek vagytok nem, titeket is magamfajta anya szült nem?

- A kirohanás, sírásba torkollik, nagy a megszeppenés. Ez a csönd nem hasonlítható semmihez, ez szinte mind a 26 ember lelkéből fakadt, még a két hajcsáréból is. Csendben átöltözik mindenki, a ruhákról árulkodik az olcsó kínai árú adta lehetőség az öltözködésre. Szinte mindenkin egyforma minőségű a cucc.

A patak szélén, haladunk be a városba. Beérve a Városgazdálkodás, meg a KOMSZOLG udvarára, egy konténer fogad minket. Télen itt zsúfolódtunk a hidegbe, mert a központi épületből, lévén mi alsóbb rendűek, rangúak és büdösek, ki lettünk tiltva, egy konténerbe, amelybe legjobb esetben is 6 ember, és nem több tucat fér el. Így, mint többen férfiak, mi kint voltunk télen a hidegben, hogy a nők legyenek, öltözzenek aránylag melegebb helyen. Mi nem öltöztünk át. Most is a szabad ég alatt tesszük az effélét.

- Álljon, mindenki sorba és várja ki a sorát, hogy rákerüljön a sor!  Sor, sor szó után, hangzik el az utasítás. Mint a rabok, mert miért is ne lennénk azok a börtönfalak nélküli börtönvilágba, sorba állunk az alamizsnáért. Alig tudok szavakat találni a fárasztó munka utáni és közel egy órás sorban állás utáni arcokra, ahogyan a kapott összegeket számolják. Akik nők, szinte mindegyiknek könnyessé válik a szeme. A férfiakból düh tör ki. Rám kerül a sor. - Maga az „X János? – kérdi egy hanga az ablak mögül, amely egy igen elhízott nőből árad.

–Igen én vagyok- felelem. Majd kinyújt egy papírt amiből az egyik az enyém a másikat aláírva vissza kell adnom. Olvasom, vagyis olvasnám, mert megszakít szándékomban a dölyfös, elhízott külsejű teremtés.

- Mi, van, írja alá, aztán adja vissza, nem látja, maga mögött sokan vannak.

– Tudom, nem azokért aggódik, akik várnak, egészen más az ami miatt siettet. Fél a kérdéseimtől, amit így én, valóban tekintettel a többiekre, fel sem teszek.

Aláírom a bér –hazugság és csalás- papírt és kézhez véve a pénzes borítékkal tovább lépek. A nálam maradt ívet olvasva, a szöveg számomra olyan, mint ha nem magyarul lenne írva. Azt gondolom, hogy, ha felnőtt fejjel letettem az érettségit, akkor tudok olvasni, de valahogyan nem fér a fejembe a bérlapon kiváltképpen az olyan tétel, mint;

Természetbeni támogatás levonás, pénzbeni támogatás levonás, szakképzési hozzájárulás levonás. Ezek számomra érthetetlen, valótlan adatok, hiszen ezeket a munkavégzés során nem is kapom. Például, a természetbeni juttatás, ami még odáig sem terjed, hogy védőfelszerelést kapjak, vagy védelmet a fertőzéstől, hiszen dögöt fogdosni, ráncigálni, a legalapvetőbb szinten is, gondolható, hogy veszélyes. Vagy elintézik, mint a Pista esetében. Képzésben nem is részesülök, hiszen mihez kell képzés, a szenny, és dögök eltakarításakor? Végü, pedig az a szöveg, melyet az öblös szájú, szociálfasiszta ország vezetőinktől hallott.., az összegről már nem is beszélve…"

Forrás: a szerkesztőségben
                                                                                               Szs